Tuple Besleme


Tüple beslenme, ağızdan yeterince beslenemeyen çocuk ve erişkinlere uygulanan bir yöntemdir, diğer bir adı da enteral beslenmedir. MPS’li birçok hastada beslenme sorunlarına yol açan nörolojik bozukluklar söz konusudur. Çiğneme ve yutmayla ilgili sorunlar bunlardandır. Enteral beslenme sayesinde bu hastaların kilo kaybetmesi önlenir ve yaşam kalitesi korunur.

Enteral nbeslenmeye geçme kararı pediatrist, gastroenterolog ve beslenme uzmanı gibi uzmanların konsültasyonuyla verilmelidir. Bu kararda boğulma tehlikesi, tekrarlayan zatüre atakları (yutma sorunları nedeniyle yiyecek maddelerinin nefes borusuna kaçmasına bağlı), beslenme süresinin uzunluğu gibi faktörler önemli rol oynar.

Enteral beslenme mideye ya da ince barsağa takılan tüp aracılığı ile yapılabilir. Bu tüpler karın duvarında açılan bir cerrahi kesi aracılığı ile mideye ya da ince barsağa konulur. Bu tüpler genellikle slikondan yapılmıştır, yumuşak ve esnektir. Tüpleri takmak için karın duvarında açılan deliklere stoma denir. Cerrahiden sonra stomanın iyileşmesi muzun sürer bu nedenle bakımı ve temizliği, enfeksiyon gelişmemesi açısından önemlidir.

Mide tüpü doktorun tarifine göre hasta yakınları tarafından çıkartılıp takılabilir, ancak ince barsak tüpü doktor tarafından değiştirilmelidir.