Fizik Tedavi


MPS tanısı konulan çocuklarda çok farklı şekillerde tıbbi komplikasyonlar, iskelet sistemi kısıtlılıkları, bilişsel değişiklikler söz konusudur. Bu bozukluklar motor fonksiyonları olumsuz yönde etkiler. Tanının konulmasının ardından bu çocukların fizik tedavi açısından değerlendirilmeleri ve spesifik tedavi ihtiyaçlarının belirlenmesi gerekir.

Detaylı bir fizik tedavi değerlendirmesinde çocuğun tıbbi ve gelişimsel öyküsü alınır, oturma, ayakta durma, yürüme gibi motor fonksiyonları incelenir. Parmakların, kolların ve bacakların hareket açıklıkları ölçülür, aileye uygulanacak tedavi planı hakkında bilgi verilir.

Terapist hastanın yaşına, motor becerisine ve ihtiyacına bağlı olarak farklı yöntemler kullanır. Hastanın ebeveynlerine de evde yapılabilecek aktiviteler öğretilir. Yapılan aktiviteler zaman içerisinde çocuğun durumuna göre değiştirilebilir. Fizik tedavi çalışmaları haftada 1-2 kez uygulanır, bununla birlikte evde egzersiz programı yürütülür.

Fizik tedavi hastalığı tedavi etmez ve ilerlemeyi durdurmaz, fizik tedavinin amacı çocuğun motor fonksiyonlarını mümkün olan en üst düzeye çıkarmaktır.